SRR6012LTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SRR6012LTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.8 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tape & Reel (TR)
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : SR
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.68 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : ITO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 6 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A